Jak to chodí na Kelevaru

Spousta hráčů si myslí, že toho o vedení kelevaru ví hodně, spousta neví vůbec nic a díky tomu vznikají spory a rozzbroje,
tento článeček to snad uvede na pravou míru a ještě víc. Nastíní vám intriky a svinstvo, které se děje uvnitř a o kterém mají
členové RT Kelevaru zakázáno hovořit pod pohrůžkou vyhození. Někteří to nazývají interními pravidly Realizačního Týmu.
Proč to píšu? Pro začátek aby hráči kelevaru pochopili, proč jsem odešel ale také aby věděli, že né za všechno může daný GM a že on není ten, na jehož hlavu by se měla snést zloba. GM na Kelevaru je jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Z jedné strany na něj tlačí hráči a ze strany druhé vedení shardu se svými zákazy, rozkazy a posudky.

Pro pochopení trocha historie aneb můj příběh

I já jsem byl členem RT Kelevaru. Byl jsem členem bezmála 2 roky, dělal jsem různé věci, od překlopení webu na administrační systém, přes fórum, amnestie a další věci až po stavby. (Tarnos, Skalní město, domky pro multi, osady, tunely, dekorace, etc.) nicméně můj problém byl, že jsem neschvaloval intriky vedení a a říkal jsem jim do očí jejich chyby, ale to už hodně předbíhám.

Vlastně to začalo zhruba před dvěma lety, kdy jsem už nějakou dobu dělal na ultima.cz a a pinkal se mezi projekty homestandem The Middle Earth a Iriador. V té době mě oslovil Oddin, tehdejší jakoby druhý administrátor s nabídkou členství v RT Kelevaru. Nejdříve se mi moc nechtělo ale po větě, že si na koncilu správně zachlastáme, jsem s tím souhlasil a tak se i stalo. Nějakou dobu jsem dělal kancléře, což na Kelevaru dříve znamenalo, že člověk nemůže téměř nic, maká a chová se slušně aby nevyletěl. (Dnes to znamená, že maká jak se mu zrovna zlíbí a je drzý jak stojan na kolo).
Po nějaké době jsem si vzal cíleně na starost fórum, abych dostal GM plevel a byl ve hře co k čemu, udělal jsem nějaké akce a nějaké stavby, z nichž jedna se dostala do statiku vlastně až teď a to je to, o čem je celý tenhle článek.

O neschopnosti vedení, tedy jinak řečeno, neschopnosti administrátora Narvala (vím že se nesmí říkat, že je Narval administrátor, ale už mě nevyhodíte hoši). Ne čtenáři, nespletl jsem se, Diablonegro býval administrátor v době, kdy jsem nastupoval, ale poslední rok vše naprosto nekompetentně řídí Narval. V podstatě cokoliv se děje nebo spíše neděje, brzdí Narval. Diablonegro sice občas vystrčí zuby a někoho seřve, ale jeho pozice je spíše pozice dohližitele. Už dávno ztratil přehled o dění ve hře a co je horší, nemá ho ani samotný Narval, tedy ne dost na to, aby byl schopný koordinovat všechny činnosti kterých se to týka a kterým šéfuje a to jsou bohužel všechny. Proto také přibral na pomoc Iluvatara, jenž vystupuje jako hodný strejda a jeho zásluhy jsou neoddiskutovatelné, bohužel ale jen u Orders (jedna z kelevarských frakcí) a akcích, jelikož on sám nastupoval do RT ve stejné době jako já, ovšem s mnohem menšíma zkušenostma.

A zde můj příběh pokračuje. Co se dělo před rokem, tím vás zatěžovat nebudu, snad se jen zmíním o tom, že se mi svým přístupem podařilo vystrnadit Zachariáše, jelikož jsem shledal jeho jednání nebezpečným, nebylo v tom nic osobního, byli a snad i jsme stále přátelé. Zaucil Yardina, dostal do RT Gordona a Zydara. Tak tedy, omezím svůj příběh na dobu čtyř měsíců, tedy dobu mezi květnovým a zářiovým koncilem a chvíli před koncilem květnovým. (tak se říká GM srazu Kelevaru). Před květnovým koncilem vyhlásil Diablonegro nábor lidí do RT, nepleťte se, není to nábor lidí, jaký znáte na jiných shardech, nejde totiž až tak dalece o to, kdo co umí, ale jak dlouho na Klelevaru hraje a koho z RT zná. V té době už nás bylo přes 20 a mně se zdálo naprosto zbytečné nabírat další lidi, spíše jsem se snažil tlačit na vedení, aby zavedlo systém, kde budou již stávající lidi opravdu pracovat, něco podobného, jako zavedli teď, ale jiným způsobem.

Kauza Kancléři

Když už se tedy nedalo nic dělat a lidi se přijmout museli (moje návrhy na zavedení systému úkolů byly samozřejmě zavrženy) jsem se jal uchazeče prověřovat dotazníkem, ve kterém byly otázky položené tak, abych zjistil, k čemu se daný člověk vůbec hodí. Podle toho jsem pak daným lidem zadal úkoly na vypracování. Nutno podotknout, že celou tuto akci jsem dělal sám, bez vědomí vedení a výsledky jsem dával na uzavřené fórum RT. Když se na to přišlo, začal rachot, jelikož někteří členové RT se snažili protlačit si tam své přítelkyně, což se ostatně posléze povedlo. Jedinou chybou tohoto systému snad bylo to, že jsem u každého kandidáta uvedl předběžní hlasování, jenž jsem poté stáhnul. Toto je totiž proti pravidlům RT Kelevaru, které následují, bohužel už mám jen nová ale změna je jen v tom, že se tam přidaly poznámky o developerech, což v podstatě developeři nejsou, na Kelevaru jde pouze o hodnost a moc, ne o vývoj:


Hlasování o přijetí nových členů do RT:
• hlasování o přijetí je dvojstupňové – developerský výběr (rozhoduje se o nabídnutí spolupráce (externí) nebo o postoupení k samotnému hlasování o přijetí),
- výběrové řízení - hlasování všech členů
• hlasuje se anonymně (odpověď přímo DN - diablonegro@kelevar.cz )
• hlasuje každý, i když nemá vyhraněný názor
• platí pravidlo, že stačí jeden člen RT proti přijetí (právo veta)

Čekal jsem, až mi příjdou pokudmožno všechny vypracované úkoly, které jsem adeptům zadal a proto jsem asi o 2 dny nestihl odeslat mail administrátorovi se svým vyjádřením ke kandidátům.(Uchazečů a rozličných úkolů bylo asi 15) Kandidáti se totiž zvou na koncil a dává se jim to vědět týden dopředu.
Já to tedy poslal 5 dnů dopředu a bylo tam většina lidí zvetovaných. Bohužel ale dvoudenní zdržení zapříčinilo to, že moje vyjádření a prověřování, nebylo bráno v potaz.

Na koncil pak tedy byla pozvána část lidí, se kteráma jsem nesouhlasil a nepovažoval je za přínos, dá se říct, že jsem se spletl ve dvou z 5 ale né pro jejich dovednosti ale nesociálnost, špatnou adaptabilitu na prostředí RT Kelevaru a konfliktnost. Tím jsem si vlastně podepsal ortel, jednak jsem porušil pravidlo RT o hlasování a kromě toho byli do RT přitaženi lidé, kteří buď nebyli kompetentní, nebo nebyli schopní (neuměli téměř nic) nebo byli konfliktní, případně kombinace těchto vlastností. Horší ale bylo, že někteří za sebou měli GMko, tedy mého spolupracovníka, se kterým jsem do té doby bez problému vycházel.

Když nám kancléři začali dělat bordel a zmatky a vedení s tím nic nedělalo, vložil jsem se do toho znovu a na konfeře (mailová konference kelevaru, dostává každý GM) jsem jim začal otevřeně vytákat jejich chyby, ba co vytákat, normálně sprostě nadávat (pravdou je že místy jsem opravdu uletěl) nicméně zcela opravněně. V tu chvíli se do toho konečně vložilo vedení, bohužel k mé smůle na obhajobu kancléřů a začaly Narvalovy výhružky vyhozením. Tenkrát jsem doufal, že se vše opraví a dostane se zpět do starých kolejí kdy byl v RT klid a tak jsem se stáhnul, teď vím, že to bylo zbytečné.

Kauza Chaos

Byla to oblast působnosti, kterou jsem dlouho chtěl, ale po tom co jsem si to s těmi několika protestujícími hráči vyzkoušel jsem musel dát za pravdu vůdci frakce a dále jsem se jí už nezabýval a netoužil po ní. Na květnovém koncilu mi ale byla přidělena. Proběhlo to tak, že jsme byli ožralí a dělali jsme si z toho srandu, někdo mě řekl, že si ji vezmu tak proč ne, bavíme se že? V neděli mi ovšem bylo řečeno (už za střízliva) že ji mám, no a po tom, jak jsem den předtím vykřikoval jak ji zreformuju, mi ego nedovolilo odmítnout. Primární cíl byl, zbavit se Ironfista a vedení frakce, odebrat jim veškeré tituly a štíty. Nějakou doubu jsem se s frakcí seznamoval a nakonec jsem dospěl k tomu, že bych ji vlastně ani rušit nemusel a ani Ironfist (vůdce) není zas tak špatný, snaží se a pči troše snahy se s ním dá i vyjít. Sice to co předváděli nebyla moje představa o tom, jak by měl chaos vypadat, ale reforma mě stála spoustu úsilí a věděl jsem že to tak bude předem, i proto se mi do toho příliš nechtělo. Nicméně v tu chvíli se do toho vložil opět Narval (jak vidíte, zasahuje do všeho i do toho o čem nic neví) a nařknul mě, že se s nima bratříčkuju jako předchozí GMs. To mojhe ego nesneslo, takže jsem měsíc dělal na reformě a její realizaci a poté jsem provedl veškeré potřebné tahy k zrušení Chaosu a tak se i stalo, dostál jsem tedy svému úkolu zbavit RT Ironfista, protože nikdo jiný na to neměl koule. Poté, co jsem se ho zbavil a s Caranthiram, jehož jsem pro chaos z kancléřů vybral, jsme ho znovu vybudovali, byla mi tato pravomoc, jakož i další odebrána se slovy, že můj úkol byl pouze zbavit se Ironfista a že vše na Chaosu dělal v podstatě jen Caranthir. Nicméně si to zasloužím za tenhle podraz na Ironfista, na kterém jsem se podílel a byl jsem jeho vykonavatelem.
Dále už jsem pak v chaosu pokračoval s tím nejlepším vědomím a svědomím vybudovat ho co nejlepší snad i proto, že jsem měl krapet černé svědomí.


Kauza stavby (ostrov)

Jednoho krásného dne jsem se rozhodl, po mnohe appelech hráčů o tom, že nemají kde stavět domy, postavit ostrov. O jeho vytvoření jsem požádal Sinistera, kterého se v té době snažil Narval zbavit pro nicnedělání. Sinister souhlasil a já řekl Narvalovi, že pokud to nestihneme, může mě shodit na kancla. Dělali jsme jak to šlo, vlezly do toho ale další okolnosti a ostrov se do koncilu nedokončil, z čehož měl Narval určitě radost, 2 mouchy jednou ranou, protože už během práce mi několikrát psal, že Sinister zase nic nedělá a že ho vyhodí přímo, s šímž jsem zásadně nesouhlasil. Jestli ten ostrov někdy někdo dodělá je opravdu otázka. Šlo o poměrně velkou plochu se skalama a pláněma (což už je hotovo, jen na vodě jsem strávil pres 50 hodin práce) a jsou postaveny nějaké osady. Určili jsme si opravdu šibeniční termín, naše chyba no ne?


Kauza stavby (Buccaners Den)

Mezitím co jsem pracoval na ostrově jsem také dělal přestavbu a dekorace Buccaneru, trávil jsem nad tímhle městečkem 3 a více hodin denně.. Ptáte se proč jsem si vybral tak odporné a zastrčené místo? To je jednoduché, neměl jsem na výběr, Narval mi zakázal postavit kolem měst hradby, aby se daly použít lépe pro akce, také mi zakázal přestavbu Britain do důstojné podoby a zároveň mi zakázal stavět cokoliv ve světě. Buccaner byla jediná možnost mojí realizace, stále na něm pracuji 3 hodiny denně s tím rozdílem, že už ne pro Kelevar ale pro všechny. V pracích jsem postoupil zhruba do 1/3 - 1/2 těžko říct kolik toho je protože nevím jak moc to chci ještě upravit.

Kauza koncil

Tohle všechno jsem dělal od května do záři. V září byl tedy koncil. Bohužel vzhledem k tomu, že jsem zaplatil nemalé peníze za sraz ultima.cz, jsem si nemohl dovolit na koncil jet a to byla ta nejzásadnější chyba. Vedení kelevaru, tedy kromě Diablonegra a Oddina, jsou totiž v podstatě zbabělci a jsem si jistý, že by mi nedokázali do očí říci, že jsem nic nedělal, proto byla tato situace pro ně mnohem snazší. Usnesli se totiž právě na tom co jsem zmínil (zřejmě), že jsem neudělal nic a sesazují mě na místo externisty, což je člověk, který v podstatě není členem RT, pouze pro něj dře a má snazší cestu zpět. Na stejném místě skončil sinister, který jim zaplatil z prodané mapy bez 1k celé ubytování na víkend, tedy 5000,-.
Proč mě sesadili? To se různí, ptal jsem se, bylo mi nejprve řečeno, že to bylo za to že jsem nedokončil ostrov, pak za to že nic nedělám a později za to, že blbě kecám (moc mluvím). Každopádně jsem se s touhle pozicí nesmířil a rozčiloval se, na to mi dali místo kancléře s tím, že jsem s tím souhlasil. Ale nikdo se mě nezeptal jestli s tím souhlůasím a navíc, byli jsme na něm dohodnuti když nestihnu dokončit ostrov. Proč jsem byl tedy degradován na externistu je mi záhadou a zatím mi to nikdo nedokázal vysvětlit. Co mi ale říct dokázali bylo to, že Iluvatar se mě zastával, Narval se mě zastával a poslední z těch lidí co o tom rozhodovali byl Diablonegro a u toho mi zase řekli, že se k tomu vůbec nevyjadřoval.
Nabyl jsem z toho dojmu, že kelevaru vládne jakási vyšší moc, která rozhoduje nad pozemšťany v RT.
Proto jsem tedy podal rezignaci na místo externisty, pokud něco takováho vůbec jde.

Posléze mi řekli, že externista vůbec není vyřazen z konference a že mu vůbec není odebrán plevel, ýe je na webu jen mezi externisty, zajímavý trest nemyslíte? Řekl bych že je tomu zcela jinak a tyto odpověďi už byly jen reakcé na vzniklou situaci ve snaze ji zachránit když už se probírá veřejně.


Kauza mapa a static

O tom by se dalo psát dlouhé hodiny. Mapa a Statik jsou věci, na které bezprostředně navazují questy a další věci. Na Kelevaru trvalo rok a půl, než se vydaly nové. Proč tomu tak je? Protože Narval si dal rořní pauzu. A to nikdo jiný neumí, ptáte se? Ale ano, umí a dokonce byli i ochotni to za něj udělat, nicméně on to odmítl komukoliv přepustit, protože v té době se s ním nepořítalo a on věděl, že pokud pustí tuto poslední oblast působnosti, bude už k ničemu úplně. Pochopil to tak dokonale, že bylo potřeba, aby se vrátil a upevnil si své postavení v RT Kelevaru, které má v tuto chvíli opravdu neotřesitelné.
A již brzi se zbaví všech, kdo by mu mohli nějak stát v cestě. Takže ještě jednou apeluji na hráče, prosím neodsuzujte stavaře, ti mají vesměs svou práci hotovou a měli ji hotovou už před statikem. Navíc v tom novém se neoběvily některé věci, které jsem stavěl a strávil u nich moře času, které byly na požádání questařů. Nejsou tam proto, že díky dobš, jakou se statik dělal už daný člověk quest nerealizoval a tedy byly považovány za zbytečné. No nebudete mít přece na opuštěných ostrovech kde jsou jen stromy 2 osady a přístav, zabíralo by vám to místo pro domy, které tam stejně postavit nelze protože je ostrov od zařátku az do konce pokryt stromy. Nebudete mít přece pevnůstku v lesích, co by tam propána dělala, kdo by bydlel mezi stromy?


Nová pravidla RT kelevaru

Jsou postavena tak, že nikdo si bez Developerů ani neškrtne, když někdo chce dělat akci, musí si požádat o termín, to samé u questů. Když chce dát na turnaji nějakou cenu, nebo vůbec nějakou cenu, musí žádat o povolení. Navíc byl zaveden systém úkolů a systém 2x a dost což v praxi znamená, že pokud daný člen RT nesplní 1 úkol, je přeřazen mezi externisty, nesplní-li ho podruhé je vyloučen z RT. Zde se nabízí otázka, jak daný člověk z pozice externisty dokáže dokončit práci, pro kterou nezbytně potřebuje pravomoci ve hře a jak bez těchto pravomocí může splnit úkol další. To si zřejmě páni developeři ošetřili, žel bohu neřekli nikomu jak, nebo je pád mezi externisty jasnou cestou pryč ze shardu?
Považte, nepřipomíná vám to něco, co nemá vůbec nic společného se zábavou? Tedy pochopitelně, pokud nejste poslanec.
V takovém prostředí teď musí členové Realizačního Týmu Kelevaru pracovat, tak se na ně prosím nezlobte, když vám nebudou moci dát za akci cenu, kterou vám slíbili, protože oni už nemohou vůbec nic. To mohou jen developeři a admini.
Nicméně to považuju za jejich chybu, dovolili, aby z nich vedení udělalo loutky v rukách developerů. Vždyť oni vám nemohou ani říct, jaká jsou pravidla pro ně, nesmí vám na fóru říkat pravdu či svůj názor, pokud se neslučuje s názory Kelevaru, tedy vedené Kelevaru. Jsou jim upírána veškerá práva systémem "drž hubu a krok a když budeš makat, možná se ti nic nestane". Dříve měl jeden nejmenovaný GM poznámku ke vztahu nepohodlného hráče a RT, tedy doporučení jeho chování: "Choď pomalu, nic nedělej, občas zahni a občas pohni něčím v batohu. Pak máš největší šanci se tady udržet" a to samé teď platí pro členy RT.

Ať udělají jakýkoliv přestupeček (pokud nejsou zrovna v RT oblíbení) tak se na ně vztahují tyto pravidla:


Ke snižování plevelu dochází:
• v rámci systému úkolů rozhodne rada developerů o možném snížení plevelu na základě nesplnění úkolů (systém dvakrát a dost).
• systém rozdělení úkolů je plně v kompetenci rady developerů a nebo v kompetenci GM odpovědného za oblast, ke které se úkol vztahuje
• v případě vážného porušení pravidel RT na základě objektivních zjištění administrátorů a developerů
• postup je tento: K zablokování účtu dochází okamžitě, aby nedošlo k dalšímu poškození serveru z prodlení. Hlasování o snížení plevelu se účastní každý člen RT se stejným nebo vyšším plevlem o jakém je hlasováno tak, že svůj hlas pošle přímo DN na diablonegro@kelevar.cz


Z nichž ale platí jen to, že rozhodne-li se rada developerů na snížení plevelu za nic, tak na to má svaté právo, nikdo z členů RT nemá právo o ničem hlasovat, tak, jak je to nastíněno, nikdo z nich nemá právo veta. Pokud se vedení člověk zamlouvá, nebo je známý, žádné veto neprojde, leda že by jich bylo 15, pak se k jejich názoru přihlédne, ale to opravdu jen možná.
Vedení kelevaru si udělalo naprosto volné pole k vyhození kohokoliv za cokoliv.
Mám signály, že další na řadě je Sinister jenž zpracoval několik opravdu rozsáhlých questů a postavil na shardu tuny věcí a hned po něm Longar, člověk, který vybudoval a zprovoznil tutorial jenž odfiltroval velkou část hráčského odpadu.
A proto se ptám, kdo bude po nich, snad Daphne, která dělá měsíčně několik desítek akcí, nebo Chronos, který je v podstatě jediným aktivním skriptařem na Kelevaru?
Jisté je jen to, že Narval to nebude.

Nezlobte se na GMka, že vám nebudou chtít pomoci, oni nemohou, a když ano tak né hned, podle níže uvedeného pravidla musí jít vše přes web, vedení a schvalování. Pokud pro vás opravdu něco udělají bez schválení, budou za to souzeni a persekuováni.

• každá oblast působnosti, která je vyjmenovaná pod přílohou č. 1 má přiděleného GM, který je za ní odpovědný. Pokud má někdo potřebu do této oblasti zasáhnout, musí na tom být předem se zodpovědným GM dohodnut (pomocí aplikace na webu k tomu určené), v případě nedodržení může dojít až ke snížení plevelu.

Příloha č. 1
Oblasti působnosti podléhající GM zde uvedenému:


Placené úpravy, multi, mapa + static … Narval

vězení + lágry ……………………………………… Narval
vyšetřování …………………………………………. Narval

Frakce ………………………………………………….. Iluvatar

Questy + akce (soutěže) ……………………. Iluvatar

Tutoriál ………………………………………………… Longar

Turnaje ………………………………………………… Perseus

Fórum …………………………………………………… Perseus

Web ……………………………………………………… Gordon


Kauza Noviny
Zemský trubač, noviny kelevaru. Diablův nápad, původně asi dobrý. Tato instituce ale nemůže být ani v nejmenším nazývána nezávislou. Několikrát jsem se přesvědčil o tom, že i zde panuje těžká cenzura, co nemá vyjít na povrch tam prostě nenajdene a pokud to pošlete, nepočítejte s tím, že se to otiskne a pokud ano, tak sporné věci jsou vyškrtnuty nebo pozměněny. Několikrát se tato věc na konferenci řešila. Nohužel to není jen o cenzuře z hůry shardu, ale také o osobních antipatiích Xary, jenž tento plátek vede, tak na ni buďte hodní, jinak si na vás posvítí.

Závěrem
Víte, nemám důvod v článku lhát, jeho "otištěním" si zavřu zatím otevřenou cestu zpět na Kelevar, ale už se na to opravdu nemůžu dívat a nechci se vrátit a vy a ti GameMasteři si zaslouží, aby někdo napsal, jak to s nima opravdu je, protože většina z nich vlastně neví, nebo spáše nerozumí tomu, co jim udělali a jaké klacky pod nohy jim naházeli a nepotřebují, když se tím vším propletou a nějakou tu akci vám udělají, aby jste je trápili ještě vy.
Je to taky pro lidi jako já a věřím, že jich bylo více, kteří byli odejdeni za nic, nebo obviněni ze supportu který třeba nikdy neudělali a nedostali prostor pro svou obhajobu. Dlužil jsem to vám, sobě i jim a přícházím tím o spoustu přátel, se kterýma jsem 2 roky fungoval. Chcete-li do RT Kelevaru pak vězte, že nic nezměníte, tedy minimálně do doby, než se stanete developery, což obnáší držet se hesla "drž hubu a krok" takže tedy je-li to co chcete, přehodnoťte si své hodnoty, jinak dojdete nepříjemného zklamání.

Poslal: lynx - Čtvrtek, 21 září, 2006 - 01:58 CET