Den v kůži GameMastera shardu Horní Dolní

Co dělá takový letitý GM celé dny?
Tak jsem se vám rozhodl vylíčit, jak vypadá takový standardní den poloviny členů RT z Horní Dolní, kancléře nevyjímaje. Jedná se o vtipný fiktivní příběh ze shardu Horní Dolní. Pokud v něm najdete podobnosti se shardem svým, doporučujit kompletně obměnit složení vašeho týmu a to včetně admina. Článek obsahuje taky několik charakterových rysů GameMasterů, které by měl znát každý admin. Stejnětak zde najdete zcela vážná doporučení pro GM a Administrátory. Nehledě na podání článku, vše vychází z mých vlastních zkušeností.
Pondělí:
Co do první hodiny, nelogujem se, když se logujeme a pokud se nám chce, proskáčeme hráče a některé i zkontrolujeme, převážně se ale jen zastavíme na pokec nebo se vůbec neukazujeme. Podíváme se na page a zjistíme, že 1/3 je těch které vůbec nechápeme 1/3 těch, které vyřešit neumíme a 1/3 těch, které by jsme teoreticky řešit mohli ale většinou se nám nechce. Přecejenom, jsou tam 4 stránky pagi a to je hafec práce, takže se odlogujeme.
Večer se nelogujeme a pokud možno vypneme ICQ aby nám nemohli hráči napsat. Maily zásadně nevyzvedáváme.

Úterý:
Nelogujeme se

Středa:
Na ICQ bliká několik zpráv ale ignorujeme je, mailová schránka je nacpaná k prasknutí, to víme, proto mailclienta raději ani nepouštíme, logneme se do hry, jen tak ze zvyku a narychlo napíšeme na fórum, kolik věcí plánujeme a jak jsme dobří aby se na nás náhodou nezapomělo. Odlogneme se a jdeme spát.

Čtvrtek:
Blíží se pátek a je třeba se domluvit na nějakém srazu s hráči, proto předevěím kempíme na fóru. Pokud se zrovna blíží koncil, rychle skočíme do hry a najdeme někoho, koho lze za něco zavřít, je potžeba, aby byla vidět naše výkonnost. Pokud se koncil neblíží, tvrdíme, kolik práce máme aproto nemáme čas jít do hry. Však on ty page někdo vyřeší.

Pátek:
Pozní noční hodiny, vracíme se ze srazu, jsme naddržení udělat nějakou akci, ta začíná v jednu či dvě ráno a sestává se z toho, že nahážeme do světa několik brutálně silných monster, pokud se nám podaří zůstat vzhůru do konce akce a nikoho nezavřít, pak se jedná o úspěch. Zavřeme-li někoho, stejně si to ráno nepamatujeme, čili se mu buď dá trest za něco úplně jiného, nebo se pustí. Varianta 2 je vyjímečná. Jdeme spát.

Sobota:
Vyspáváme páteční opici a poté se logneme, abychom mohli s hráči sdílet své nadšení z toho jak jsme se ožrali. Nejprve ale hledáme, zda se online nenachází hráčka, se kterou jsme si včera měli tak moc co říct a je-li online, je potřeba ji jít opruzovat a připomenout se, hold sex neni zadarmo. Znovu se podíváme na page ale ve stavu akutního střízlivění nemůžeme řešit ani tu 1/3 co by jsme normálně zvládli.

Neděle:
Blíží se turnaj, pozor v tuto chvíli je nutné rychle vypnout ICQ a nestahovat maily, případně už v pátek říci, že jedeme od soboty na týden pryč, on to vždycky někdo udělá.

Tohle byl příklad u kterého máte téměř jistotu, že se v RT Horní Dolní udržíte na věky. Nejlépe si ale ještě najděte nějakou činnost, kterou si budete bránit a přesvěčete kolegy, že bez vás to prostě fungovat nemůže. A předevěím, nikdy neříkejte pravdu, stejně vám nikdo neuvěří.


GM Neaktivista: Ve hře se neukážu, nedělám nic ale říkám že dělám.
Důsledek: Hráči mě milují, RT neví.
Provedené: Je třeba být neustále k dispozici alespoň na icq a ochoten pomoci, nutná je neůstálá argumentace "Jsem zavalen prací, promiň nemůžu do hry".

GM Spáč: Týden se neukážu, neříkám nic, nedělám nic.
Důsledek: Nikdo si na mě ani nevzpomene.
Provedení: Sem tam se vyjádřit k problematice shardu, zásadně nezasahuju do dění.
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Zbytečný ale ne nebezpečný, podle jeho schopností ponechat v záloze nebo vyhodit.

GM Tajnůstkář: Dělám ale nikomu o tom neříkám
Důsledek: Letíte z RT, protože v Horní Dolní není práce tolerována
Provedení: Toto je naprosto nejhorší verze práce, sedřete se, ale smetanu za vás slízne člověk v bodu 6, Tedy GM Parazit. Vy sami jste často považování za GM Spáče.
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Výborný, ponechat v týmu, pochválit (nejlépe před hráči).

GM Chlubil: Dělám, mluvím o tom.
Důsledek: Hráči mě milují, GMs nesnášejí protože jim žeru všechnu slávu. RT Horní Dolní se mě zbaví protože jsem moc populární.
Provedení: Opravdu nejnáročnější verze, musíte opravdu makat a všem o tom dát vědět, nesmí být nikdo, kdo pochybuje o vaší práci. Máte velkou čanci se na shardu udržet.
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Pnechat v týmu, užitečný, spolehlivý, splachovací.

GM Zloděj: Nedělám ale vyjadřuju se k práci jiných tak, aby to hráči pochopili tak, že na tom mám podíl, nejlépe u práce gms s příkladu 4.
Důsledek: Hráči si myslí, že jsem nenahraditelný, dělám skvěle
Provedení:Pozor daný gm sice nasraný, ale na tom nezáleží, jde o to co si myslí hráči. Ve chvíli, kdy daný GM začne řvát, je nutné převléci kabát a rychle říct, že jsem vyzdvihoval jeho práci a hráči to špatně pochopili.
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Zvážit jeho opravdovou práci, vyhubovat/vyhodit.


GM Vychcánek: Dělám velmi sporadicky, většinou nic důležitého, občas to dám najevo.
Důsledek: Hráči mě mají rádi
Provedení: Ve chvíli, kdy vás kdokoliv nařkne, že nic neděláte, okamžitě pište velmi ukřivděně, vyjmenujte, kolik jste toho udělali a nezapomeňte napsat větu: "Já to dělám pro hráče!" čímž nastíníte, že ten druhý ne. Vymášlíte akce, které jsou složitě proveditelné, nedokonřené či nevhodné aby jste je nemuseli dělat ale musíte argumentovat, že by jste ji udělali ale nemůžete, protože za to může sphera, lidi, jan tleskač, prostě kdokoliv. Tím jste z obliga, protože vy přece děláte.
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Vyhodit kdykoliv je to možné.

GM Kat: Dělá pouze účelově, předevěím špinavou práci, nepřijímá rozkazy, dělá co ho baví, jeho aktivita není příliš sledována.
Důsledek: Hráči ho nenávidí, rt ho nenávidí, těší se dočasné ochraně admina, později letí (záleží na schopnostech a provedení)
Provedení: Děláte to, co měccí GM nezvládají psychicky, zároveň jste ale spravedlivý. Můžete do jisté míry kritizovat jak členy RT tak hráče, máte slušnou volnost díky sympatiím admina. Nesmíte nikdy kritizovat admina a jeho oblíbence, nesmíte dopostit, aby admin přehodnotil váš status, udělá-li to, máte jistý vyhazov, protože se za vás nikdo nepostaví. Myslete na to, že jste nenáviděni, jde ale o nejlepší cestu, jak si udržet moc do spousty věcí mluvit. Nesmíte si nikdy nechat odebrat pravomoce, s nima jde dolů i moc. Musíte si dávat velký pozor na to, co komu říkáte. Tato pozice je vhodná pro mírně paranoidní pravdomluvné a ostřílené jedince. (asi já :-) )
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Nebezpečný, ví toho hodně, vzhledem k jeho povaze využije znalost světa ve váš neprospěch. Zároveň ale velmi spolehlivý a oddaný. Buď vyhodit hodně rychle dřív než se k něčemu dostane, nebo ponechat v záloze, neodebírat pravomoce, neměnit zaměření! Pak eliminujete veškeré rizika a zajistíte jeho solidaritu, nesmí mít pocit, že se proti němu kují pikle.

GM Řiťolezec: Je všude, do všeho se sere.
Důsledek: Hráči ho milují, RT má neutrální až záporný pohled.
Provedení: Musíte být prostě všude, u každé akce, u všeho, snažíte se pomáhat jak to jen jde, musíte se stát u všech GM oblíbený.
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Pozor na něj, musíte včas rozeznat jeho povahu, jinak už se ho jen tak nezbavíte.

GM Debil: Nejhorší z nejhorších, dělá shardu špatné jméno
Důsledek: Hráči ho nesnášejí, RT ho nesnáší
Provedení a popis: Nadáváte hráčům, nadáváte GMkům jak to jen jde, neuznáváte žádný názor. Pokud je na shardu GM Debilů více, máte vyhráno, pokud je druhý GM Debil dost vysoko, jste za vodou. GM Debila totiž pochopí zase jen GM Debil. Zbytek týmu se nestačí divit.Tento charakter není příliš rozšířený ale vím o shardu, na kterém se vyskytuje, je to to nejhorší, co si můžete do týmu nabrat, je potžeba se jej hodně rychle zbavit a to i přesto, že jsou jeho schopnosti velké.
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: POZOR působí likvidačně na zbytek týmu! Působí silně demotivačně.


GM Karierista: Do jisté míry na něm závisí budoucnost shardu
Důsledek: Hráči jej považují za spásu, RT taktéž
Provedení: Musíte být schopný skriptař, pro jiné zde není místo. Musíte začít pracovat na něčem, co shard posune hodně dopředu, jiný emu, cokoliv. Nesmíte ke své práci nikoho pustit dost blízko, pokud máte pocit že už je daný člověk blízko a mohl by vám poškodit postavení, ihned se ho zbavte. Po zbytku RT chtějte pouze věci, které nemohou vaše postavení nijak ohrozit a neuberou vám zásluhy. O své práci mluvte s hráči, RTZdejte pouze tolik infa, kolik je zdrávo. Občas dejte vědět, že jstre něco opravili nebo změnili, aby se na vás nezapomnělo.
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Tento člověk je nebezpečný, má přístup k srdci shardu, kontrolujte ho jak to nejvíce jde, nedávejte mu volnou ruku, má pak pocit, že může vše a přebírá vaši funkci rozhodování o dění ve hře, pokud na to přijdetě pozdě, může dojít ke katastrofě. Pokud má přístup i k citlivým datům, pořítejte s tím, že je použije aby vás poškodil, než ho vyhodíte, všechno si ošetřete.

GM Strašpytel: Dělá jen strriktně to co mu povolí nebo řeknou
Důsledek: Před hráči vypadá schopně, v RT se s ním příliš nepořítá
Provedení: Nesmíte mít vlastní názor, musíte se na všechno ptát. Musíte zvládat "kam vítr tam plášť" a nikoho si nerozzlobit
VAROVÁNÍ PRO ADMINY: Takový člověk je pro shard zbytečný, vyhodit hned po zjištění, je nebezpečný v tom, že jednou za čas dostane chuť udělat rozhodnutí, bohužel jsou vždy špatná.


Outro: My na Horní Dolní, máme GMs všech těchto charakterových rysů a nestydíme se za to.

Jak má vypadat ideální GameMaster?
Existují také kombinaci zde uvedených charakterů, z nichž je asi nejhorší GM Karierista a GM Strašpytel. Od takového člověka pak nevíte co čekat, kterákoliv kombinace může být pouze horší než původní. Ihned vyhodit.
Ideální GM by měl mít přirozenou vlastnost pochlubit se, měl by celkem rád být chválen ale neměl by to vyžadovat. Měl by být solidární ale zároveň mít vlastní názor, měl by být pracovitý ale nedělat to jen pro chválu. Měl by mít v sobě kousek asertivity ale zároveň by měl dokázat čelit stresovým situacím. Měl by dokázat uznat své chyby a měl by diskutovat o budoucnosti a své práci. Tým složený z takovýchto jedinců je pro administrátora nejmenší zátěž. Jen kde je hledat... Pokud je administrátor neschopný, je neschopný i tým, pokud nedokáže nebo nechce řešit vzniké situace, doplatí na to předevěím hráči.

Pár vážných rad pro všechny budoucí GameMastery
Pokud se v některém z těch nevhodných typů poznáváte, nesnažte se ani do daného RT jít, budete shard pouze poškozovat. K hráčům přistupujte zcela neutrálně, bez jakýchkoliv citů či emocí. Uvědomte si, že jsou to vesměs jen děti a dítě vás přece nemůže urazit. Buďte tak chladní jak to jen jde, neustupujte, nebuďte hráči ovladatelní, nebuďte zbytečně schovívaví a vždycky nahlížejte na věci z více stran, není jen černá a bílá.
Vždy užívejte prespunkci viny.

A PŘEDEVŠÍM, V ŽÁDNÍM PŘÍPADĚ SI NEPOUŠTĚJTE HRÁČE A HRÁČKY K TĚLU AŤ UŽ V JAKÉMKOLIV VÝZNAMU TÉ FRÁZE, AŤ UŽ JSOU VÁM JAKKOLIV SYMPATIČTÍ, PODLÉZAVÍ ČI PŘÍTULNÍ, MÁTE 100% JISTOTU, ŽE TOHO BUDETE DŘÍVE ČI POZDĚJI HOŘCE LITOVAT, PROTOŽE SLUŠNÍ HRÁČI SI OD VÁS UDRŽUJÍ STEJNÝ ODSTUP JAKO VY OD NICH A NEMAJÍ POTŘEBU VÁS ANI ZNÁT, TO CO SE S VÁMA SNAŽI SEZNÁMIT JE NEBO BUDE TO NEJHORŠÍ S ČÍM SE SETKÁTE.

Pokud je členem týmu žena, vyvarujte se bližšího kontaktu! Tpůsobuje to v týmu vážné problémy. Stejnětak, pokud jsi žena, nepřipusť si k tělu nikoho z mužské části RT a v !!!ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ!!! hráče, když už se do toho zamotáš a nevíš jak z toho ven tak raději z týmu odejdi a to samé bych doporučil i mužské části, protože i když se vám zdá, že je vše v pořádku tak není, vzájemně se nevědomky či vědomky ovlivňujete a to má velmi negativní přínost na zbytek týmu.

Pár rad pro administrátory
Tyto charakterové rysy nejsou jediné a vyskytují na všech shardech, jako admin je od sebe jistě rozeznáte a víte o nich - zvažte, na kolik jsou pro tým přínosem, velka část z nich je velmi nebezpečná pro další funkčnost a doplatí na ně schopní lidi

Adminování shardu neznamená předat své funkce podřízeným, ale umět zasáhnout vhodně ve vhodnou dobu. Dát jim pouze tolik volnosti, kolik je potřeba. Pokud mají být pravomoci někomu nutně předány, vybírejte přirozené autority, ne malé napoleóny.

Pokud se vám členové RT spolu zapletou - myěleno muž <-> žena v případě homosexuálů muž <-> muž či žena <-> žena, okamžitě se jednoho z nich nebo obou zbavte, volba je na vás ale doporučuji spíše oba, protože pokud jeden z nich zůstane, problémy budou zřejmě ještě větěší.
Pokud se vám člen RT zaplete s hráčem/hráčkou doporučuji vám ho bedlivě sledovat a v případě jakéhokoliv náznaku nevhodného chování ho ihnet diskrétně upozornit, případně se ho zbavit.

Dbejte na to, aby se vaši GM chovali vhodně, neotravovali hráče, neměli sexuální poznámky, nenadávali a nevyjadřovali se k věcem o kterých ví jen málo nebo nic.
Nevyžadujte po nich asertivitu ale spíše rozhodnost, ovšem ne zaujatost.


Pokud vám toto příjde jako fikce pak máte částečně pravdu, co je a není fikcí nechám na vás. Podobnost shardu Horní Dolní s kterýmkoliv jiným shardem je jen šistě náhodná.