Co se s Ultima Online stalo?

Několik let web ultima.cz neběžel, kvůli mé nebetyčné blbosti a zhovadilosti, ale to není podstatné. Podstatné je, že se mi podařilo vykopat staré články, které už nyní asi budou k ničemu, ale jako nostalgie je to prostě to ono. Spíše se ale zamýšlím nad faktem, co se s legendou online her stalo za těch několik let (cca 8-10)?

Původně nejpropracovanější MMORPG hra vůbec skončila v propadlišti dějin? Na serverech je hráčů jako šafránu a UO nahradily mnohem jednodušší a mnohem hloupější hry typu WoW a dnes už vlastně jen bezduché japonské mlátičky s líbivou grafikou. Přitom UO poskytovala mnohem více možností a mnohem širší navazování sociálních kontaktů, než kterákoliv hra před ní a i po ní.

Současný svět na nás plive jdnu hru za druhou, steam nabízí denně slevy na ty nejnadupanější pařby a přitom si v nich lidé ani nepromluví. Ultima vychovala minimálně jednu generaci lidí a naučila je spoustě pozitivních věcí, ze kterých čerpají i v dospělosti. Vytvářela kontakty, které přetrvaly léta a často přinesly například spolupráci a postup v reálné kariéře.

Ultima Online byla, je a bude naprostým fenoménem a je opravdu škoda, že už se k ní lidi nevracejí. Přitom v současném IT světě, při discích velikosti TB a nabušených grafárnách, je to nejmenší mít tuhle hru na disku a sem tam si ji zahrát ne jen z nostalgie, ale využít ji napřiklad jen třeba jako chat. Ne ten, na který jste zvyklí, přes skype, nebo uvnitř her, se sluchátky, ale takový ten klidný, textový, při nějakém tom makrování.

Zrovna dnes jsem si psal s holčinou, se kterou jsem se potkal na ultimě, ozval jsem se jí po 8 letech po ICQ a prostě jsme pokecali. Můžete si tohle říct o týpkovi, kterého vyklepete v CoD? Za 8 let už si na něj ani nevzpomenete. Osobně jsem začínal hrát před 12 lety a hru jsem tehdy dostal placku poštou od kámošky, protože stáhnout si ji by bylo mocv drahé. Jsem si jistý, že kdybych jí dnes napsal, určitě bychom skvěle pokecali.

Takže Ultima samotná, její hratelnost, její grafika atd. není tou hlavní částí hry samotné. Zkusme se vrátit a zahrát si, potřebujeme-li, spusťme si server. Dnes to mám za hodinku na VPS v německu a můžeme klidně začít kalit.

Ultima bez lidí nemá smysl, je mrtvá bez ohledu na to, jak se GMs snaží. Vlastně teď tolik neoslovuji děti, jako vás, starce, protože vy už nemáte zapotřebí hru narušovat a využívat bugy a umíte děti naučit chovat se slušně a čestně a vzájemně si pomáhat.

Před nějakou dobou jsem se bavil s Mandosem z Morie, říkám mu: Ty vole vy jste to vypli? A on mi povídá: Vypnul jsem to, hráči mě srali. Jo, má pravdu, hráči jsou kreténi, vždycky byli, taky jsem byl, ale už jsem starý stejně jako vy :-)

Ještě k tomu, proč jsem ten web zase zapnul a dal si s tím několik hodin práce. Já nevím. Mám na UO suprové vzpomínky a pořád jsem v kontaktu s bandou skvělých lidiček, celou tu dobu, i když už jsem nehrál ani neGMkoval a možná jsem se cítil provinile, že jsem pomohl legendu zničit, nevím. Každopádně to nestálo tolik práce, kolik by to mohlo přinést. Když už ne herně, tak alespoň právě k obnovení těch vazeb a případně jejich udržení. No a samozřejmě, jsem úchyl a chci si najít děvče :-D

Zkuste pozvat přátele, se kterými jste hráli alespoň na FB page: https://www.facebook.com/ultimascz a obnovit ty ztraycené kontakty.

Takže co? Je konec legendě?