Návod pro úplné začátečníky (newbie)

Ultimu dnes už hraje poměrně hodně lidí. Někteří odcházejí, ale jsou tady i takoví, kteří s ní začinájí (nový závisláci :o) ). Myslím, že by bylo dobré jim trochu poradit, jak začít a přežít...

Instalace UO, výběr Shardu

Z CD ultimy naistalujete hru do vybraného adresáře. Jak to bývá zvykem při každé normální hře kterou doma naistalujete, můzete hned začít hrát. Jelikož Ultima Online není normální hra, nemůžete ji hned začít hrát. "UO" (zkratka názvu:Ultima Online) je RPG hra, která se ve většině případů hraje po internetu, nebo na domácích serverech(ale ty nás ted´nazajímají). Tak tedy internet, i pokud jste připojeni, nemůžete ještě začít hrát. ted´si musíte zvolit nějaký Shard(server na kterým budete hrát) .Najít Shard není nic těžkého, ale zvolit ten spravný je už malý háček. Shardy si pro začátek rozdělíme na 2 skupiny. Ta První skupina jsou Shardy Placené, jsou to takové Shardy kde platíte za to abyste si na nich mohli zahrát. Pro začátečníky jsou tyto shardy nevhodné.(Nedoporučuji, mohl by vám přijít nepěkný účet). Ta druhá skupina jsou shardy tzv. Free. čili volný. jsou to Shardy na kterých se neplatí.(tyto shardy jsou určený právě vám začátečníkům). Na světě je Shardů mnoho(snad tisíce, možná i miliony), UO se hraje po celém světě, ale nás budou ted´zajímat Shardy české.
Vyberete si nějaký shard např. Kelevar, Endor, DarkParadise,...nebo jiný, to je na vás. Navštivte jejich webové stránky, tam si založte účet(zaregistrujte se) tzv.account. Account se skládá z jména a hesla (bud své heslo nebo vám bude přiděleno adminama prostřednicvím emailu)..

Tak tedy účet máte založený, ted´zbývá stáhnout si ze stránek soubory potřebné k hraní. Najdete je v sekcí které se většinou nazývají (Download nebo Soubory). U všech uvedených souborů by měl být i popisek co to je a kčemu.... co určitě musíte stáhnout jsou surbory : "login.cfg"(v tomto souboru je ip adresa shardu) a "client.exe"(přesto budeme spouštět UO).

Pokud máte staženo, rozbalíte stažené soubory do adresáře s UO. Až se to bude rozbalovat ukáže se vám okénko v nemž by mělo být napsáno něco jako "Přepsat soubor" dáte že ano.:)

Tak pokud máte založený account a máte všechny potřebné soubory, můžete se pustit do spuštění hry.

Hru spustíte pomocí souboru v adresáři s UO, soubor (client.exe) . po dvojitém kliknutí na tento soubor se objeví okénko.

Vtomto okénku máte dvě Kolonky ....do kolonky s názvem Account:napíšete jméno účtu který jsme si registrovali na stránkách shardu.

Do kolonky password napíšete své heslo, nebo heslo které vám shardem bylo přiděleno.

To by jsme zatím měli, ted´ nastává další problém a to výběr postavy(rasy,povolání). ktomuto vám toho moc říci nemohu, protože je navás za co chcete hrát.. Na stránkách vybraného shardu máte popis všech ras a povolání.

Ve světě

Tak první kroky máte zasebou, ted´ se akorát zbývá seznámit s hrací plochou a potom čím déle budete UO hrát, tím jí budete lépe ovládat.

Začneme:

První krok, poklepejte na svoji postavu.V zápětí se vám otevře okno(možno otevřít i ALT+P). Je to takové okno ve kterém vidíte svoji postavu ze předu a zvětšenou s roztaženýma rukama, vlastně jí vidíte i do obličeje, toto okno nazveme."Osobní okno". proč? protože sním budete pracovat.tak aby jste v tom neměli jak se říká Guláš. :)

V tomto okně vedle vaší postavy, respektivně vedle její nohou je takový bat´ůžek. na ten poklikněte(místo klikání možno otevřit i ALT+I) a on se vám otevře. Ve svém bat´ůžku máte své věci. například: oblečení, zbraně, peníze atp.. Oblečení a brnění se navléká tím způsobem, že

pokud jste nahý, (jen ve slipech) stačí na oblečení v bat´ůžku 2x poklikat a věci máte na sobě nebo příslušnou věc například. Triko normálně přetáhneme do našeho."Osobního okna"na tu postavu a jsme oblečení. Tímto samým způsobem se věci i svlékají.

V "Osobním Okně" máte hned vedle vaší postavy takové malé menu. Takové modré kameny to jsou a na nich je něco napsáno.

Ted´si vysvětlíme co je co v tomto menu a k čemu to je.

Začneme od zhora :

1. Help - Tento odkaz se používá k psaní PAGE pro GM, přes toto můžete Game-masterům napsat zprávu. ale važte slova, přečtěte si pravidla na stránkách shardu, co nesmíte ve zprávě používat.................nebo se taky tento odkaz používá když jste někde uvízli a nemůžete se nějak teleportovat je zde HELP ROOM...pokud toto vyberete, nad vaší postavou se ukáže odpočet např.:10 potom 9 atd. po uplinutí doby jste teleportován do Help místnosti, kde z pravidla bývají 2 teleporty. jeden do Města Brtitain a druhý většinou do Delucie.(není to tak všude) . Vybereme si port kam chceme jít a pak do něj normálně vstoupíme. tod´ vše.

2 .Options - Zde vám toho moc neřeknu zde si každý volí podle sebe, můžeme si zde zvolit barvu písma, nebo nastavit hlasitost zvuku, hudby, nebo také vytvořit klávesové zkratky pro ulechčení hraní(tzv. Makra).

3. Log Out - Tento odkaz se používá, když chcete ukončit hru. tento odkaz vás odpojí od Shardu.(né z internetu, jen ze serveru kde je shard umístěn).

4. Skills - Po kliknutí na tento odkaz se vám objeví takový pergamen, kde máte výši svých skillů. Skilly jsou vlastně dovednosti.. v tomto pergamenu máte různé dovednosti a u nich takové čísla které vám říkají jak jste v jednotlivých dovedností dobří. tyto skilly se trénují.. na začátku je máte na stanovených hodnotách. vyšší máte jen ty, které asi nejvíce potřebujete, ale můžete trénovat i ostatní to není problém.

5. Chat - je to takový pokec,,, podobný chat jaké jsou na různých stránkach kde mluvíte s lidmi... ale nepoužívá ho téměř nikdo.

6.PEACE/WAR- tlačítko které přepíná mezi těmito dvěma možnostmi. Peace- je takový mír v tomto módu se pohybujte všude tam kde nečekáte nějaký útok. War- požijte v případě útoku(boji), protože pokud nemáte zapnutý tento mód a chcete někoho napadnout tak se vám to nepovede

7. Status - To je Status vaší osoby(Character status), za chviličku si jej představíme.

Character Status

Character Status získáte dvěmi způsoby, bud´ v "Osobním okně" kliknete na 7. odkaz s názvem "Status", nebo kliknete na svojí malou postavičku a výtáhnete z ní takový obdelník, na který potom 2x kliknete... Objeví se vetší .. na tomto je velkým písmem napsáno Character status. to je právě ono. ted´si představíme co znamenají různé údaje ve vašem statusu.

Začneme zase od zhora.:

1. Name - To je snad všem jasné.. vaše jméno

---levýsloupec---

2. STR - neboli Strenght je to síla postavy, na síle postavy zívisí počet životů

3. DEX - neboli Dexterity to je obratnost

4. INT - neboli Inteligence závisí na ní počet many

5. SEX - Toto je pohlaví postavy M - muž ....F - žena

6. AR - Armour(obrana) toto je takové obranné číslo, čím vyšší, tím nižší zásah a mín odečtených životů při útoku

--------pravý sloupec----

7. HITS - životy ... počet momentálních životů / počet maximálních životů ....

8. MANA - je to taková Látka pro kouzlení

9. STAM - toto je vaše výdrž, pokud moc běháte nebo jste přetížení ubývá.pokud je na 0 postava se nemůže hýbat.

10. GOLD - Zde je vaše finanční jmění.(jen peníze)

11. WGHT - Hmotnost postavy a všech věcí co má postava u sebe

V boji

Nyní se pro změnu zaměříme na samotný boj v UO. Pokud chcete s někým nebo s nečím bojovat musíte mít zapnutý War mod , najdete ho v "osobním okně", je to 6. odkaz, za normalniho stavu je tam Peace, kliknutím přepnete na war a můžete bojovat. Z vašeho protívníka si vytáhnete jeho status (malý obdelnik s takovou lajnou pod jménem která ukazuje kolik zbývá protivníkovi života) a několikrát poklepete na něj, vaše postava začne protivníka mlátit tím co má zrovna v ruce, pokud nic mlátí pěstma. Pokud chcete kouzlit, tak poklepete na kouzlo, které chcete použít a až se vám objeví v kurzoru takový zaměřovač, kliknete sním na cíl, k tomu abyste mohli kouzlit nemusíte být ve War modu.

To je k boji snad vše.

Ted´si řekneme něco o nakupování.

Nákupy

Jelikož každý člověk někdy něco potřebuje, většinou si to koupí. To platí i v UO.

Ale není zde nic zadarmo, platí se zde penězma(peníze získáte např.: z mrtvol.), aby jste si mohly něco koupit nemusíte mít peníze usebe. Všechny svoje finance si ukládejte do banky.(proč? nikdy se neztratí, nikdo vám je nemůže ukrást). Stav svého konta zjistíte tak, že se podíváte do Character statusu a tam je takové slovo "Gold" toto vám ukazuje kolik máte peněz.

V UO se nakupuje většinou u vendorů (NPC), ale také u samotných hráčů to ale necháme ted´ stranou a budeme se věnovat vendorům (NPC).

Tak tedy si půjdete něco koupit. V obchodě do kterého jste vstoupili přistoupíte k jednomu z Vendorů (NPC) a napíšete jeho jméno (to získáte, pokud výtáhnete z něho jeho status, nebo 1 na nej klikneme) a napíšete slovo "buy" Příklad: Vendor se bude jmenovat třeba "Ondra" napíšete tedy : "Ondra buy".

Po tomto příkazu se vám otevřou takové 2 pergameny, jeden je nabídka,v té je nějaká věc, počet kusů a kolik stojí. druhý pergamen je takový jakoby pergamen koupě do něj si vybíráte věci co chcete koupit.např.: v nabídce si vyhlídnete meč, na ten 2x kliknete a on se vám přesune do pergamenu "koupě", pokud je to všechno kliknete na takovou pečet s fajvkou a proces se provede.

Pokud chcete něco prodat vendorům(NPC) místo slova buy napíšete sell, jinak si prakticky pošínáte stejně, vybíráte co chcete prodat(vendor si nevybírá).

K nákupům myslím že to stačí.

Ovládání zvířat

Ve hře určitě budete jezdit na koni, nebo na jiném pojízdném zvířeti.

Pokud sedíte například na koni, ovládáte ho jakobyste normalně chodili, takže myší.

Ale pokud z něj sesednete musíte mu dávat nějaké pokyny, zde si některé představíme.

All stay - všechna zvířata které vám patří se zastaví a budou stát jak kámen.

All come - všechna zvířata které vám patří si tímto příkazem přivoláte

All kill - všechna zvířata které vám patří začnou útočit na určený cíl

All transfer - po tomto příkazu se objeví v kurzoru zaměřovač, tím kliknete na postavu kterému chcete dát vládu nad vašimi zvířaty.


Tohle by vám snad do začátku mohlo alespoň trochu pomoct...


Poznámka: Text byl převzat ze stránek http://www.keltuo.wz.cz - 2014 web je mrtvý :-)