Midkemia – Co ty stavby?

Takže jsem se dostal ke kritice mapy Midkemie, tedy především se mi jedná o stavby mapu jako takovou těžko soudit jelikož jde jen o obrázek, flek udělaný ve Photoshopu (omlouvám se za ten výraz tvůrcům map) ale i na to nezapomenu, budu se tomu ovšem věnovat jen velice okrajově. Stáhl jsem si soubory Midkemie, kterých je opravdu přehršel, samozřejmě mě zajímaly pouze ty co mají něco společného se stavbami či mapou, muziku atd kritizovat nemůžu
a nebudu protože mám stejně vyplé zvuky jako každý správný developer (směje se). Ocitl jsem se na místě, kde kdysi stávala Delucia, nutno dodat že je to v tuto chvíli černé nic. Nenapadlo mě nic jiného nežli .go Britain, tam je bohužel louka takže jsem chtě nechtě musel vypnout injection a skočit do Axisu abych měl alespoň ňějakou šanci se po mapě pohybovat a najít i ta nejskrytější a nejtemnější zákoutí.

První místo které jsem navštívil je jakýsi přístav. Běhal jsem jako šílený dobrách 10 minut než jsem pochopil, že nenarazím na nic, co by mě upoutalo snad krom toho že autoři místy pozapoměli upravit přesahy střech a při běhu po chodníku vám tyto mizí aby jste si mohl RP prohlédnout interiér domu. Na přístavní molo byly použity
wooden boards tak umně poskládaneé, že člověk získává dojem že na sharrdu řádí šílený parketář. Krom několika set beden, které k přístavu neodmyslitelně patří, zde najdeme cosi, co připomíná hradby, pro přístav dosti chabé a navíc s lávkami z prken, které dávají pocit, že bylo užito jednoho několika kilometrového stromu, spoj zde prostě nenajdete. Co bych snad mohl pochválit je to, že v domech, tedy alespoň ve většině domů bylo užito radom podlah jinak je ale evidentní, že tvůrci nejsou členy organizace GreenPeace a najít někde strom je téměř div a najdete-li jej, je napůl zabořen do stěny domu, což se jako RP chápat dá. Možná všechny stromy padly na ortel lávek a mola, kdo ví. Odpor k šikmým stčechám je též zřejmý. Zábradlí u schodů zde hledáte marně, zřejmě tvůrci tímto itemem nedisponovali nebo si je později budete moci dokoupit. Celkově na mě toto město působilo jako rozházené krabičky zápalek.

Neméně traumatizující pro mě byla návštěva přilehlého hřbitova kde hlínu představují pouze hroby, ostatní je zodpovědně vydlážděno "stone pavers" a tam, kde zbylo místo je systematicky narvaný živý plot.Ani zde nenajdete stromy či jakýkoliv plevel,dokonalost panelákového sídliště se snoubí s budovatelským nadšením let nedávno minulých.

Opodál pekelně vyhlížející víska, opět bez známky travičky či stromku, to už snad nemá smysl ani zmiňovat, s jední pěkným kamenným domem, bohužel jen z dálky, přijdete-li blíže zjistíte, že někomu ujela podlaha pod střechou což působí naprosto otřesně a navíc je podlaha domu z marble flor tedy krásně vykachličkováno
k šílenému parketáři se zde přidal i pekelný dlaždič. Ale ať nejsem až tak ukrutně kritický, naěel jsem sice ošklivý dům, knihovnu, ale hezky spracované dekorace v interiéru, bohužel je to jediné světlé místo této vesničky. Domy jsou zde buď nepěkné, nebo postavené na "wooden planks" bez ohraničení. Jdu tedy dále, zde už mě nic dobrého nečeká.

O bože, našel jsem zřejmě stavební parcelu pro domy! Místo kde jsou v trávě systematicky udělány čtverce mudu a mezi nima pohozené dlaždice, co ještě najdu (povzdechl si).

Hmmmm velka pouště né menší než Gobi s dírou obestavenou dřevem, jak ho sem asi dostali, že by dobrotivá karavana? To bude zřejmě nějaký dungeon. Navíc cesta, která se klikatí pouští má zelené hrásně travnaté okolí, proč zrovna cesta? Nikde není známka po nějakém zdroji vody i když vlastně ano, je tam přilehlé moře, pláž písečná pak zeleno kolem cesty a zase poušť, tohle je na mé chápání krapet moc, jdu dál.

ANO! Letecký hangár! Pujdu blíž, mrknu na letadlo, aha, to není hangár ale hospoda, chodníčky jako když střelí, proboha, našel jsem strom, strom ve městě, to je něco neuvěřitelného. Je zde taky něco, snad sad dost podivně rostoucí víno na deskách uprostřed trávy... a pak je v téhle osadě budova které nelze originalitu upřít, něco jako nákupní centrum dle dekorací, opravdu je ale zajímavá jen zvenčí, znovu stejné chyb, není zábradlí u schodů, střechy přesahují.Hezká dekorace je také sklad náhrobků pod touto budovou,tedy spíše v přízemí budovy. Pojďme dál
.

Další na řadě je pro oko hráče krutě vyhlížející žluté město, uprostře zeleně by něco takového čekal málokdo. Radom dlažba? Na to zapomeňte, kdo hrál na Endoru ví o čem mluvím, velký monolit, velký žlutý monolit... a dřevo? No strom ani travičku zde nenajdete, ze dřeva jsou jen domy, kdyby to stálo na něčem jiném, řekl bych indiánská vesnice, takhle ale není možné tuto stvůru nikam zařadit.
Rychle pryč než mi to vypálí díry do monitoru!

Ano, konečně jsem našel prvky RP, konečně vidím v dlažbě plevel, konečně něco nedokonalého kde nebyl použit úhelník. Škoda jen, že si na tomhle městě tvůrci nedali více záležet, nádherné místo u skal, několik ubohých domečků, trapná zeď kolem, škoda zahodit tak nádhernou pozici ovšem je to zatím to nejživější, co jsem v tomto světě spatřil. Nicméně i zde mám výtku, skladovat stovky lahví starého výborného vína na slunci pod širým nebem? Pánové, už jste někdy pili
víno takto uložené, to už raději destilovanou moč.

Další místo, opět přístav opět kilometrové desky, opět písek opět bez stromů či plevele, přestávám mít chuť procházet dále.

Marble zámek uprostřed hezké krajiny zhyzdil naprosto co se dalo, ční tam jako vypálená do země prolétávajícím UFO. Opodál farma, které není téměř co vytknout až na to, že je jakoby opět vhozená do světa, domy po celé mapě nemají duši, město musí žít i bez života, zde je všechno mrtvé všechno studené, žádný život, nic. Tato farma je prozatím to nejlepší co jsem zřel mýma už bolavýma očima. Krásně spracované políčka s obilím (co na tom že je to rákos, vypadá to hezky) občas i známka lidskosti, bohužel zase ohradám chybí ukončení k vrátkům, saláty na některách polích přesně zasazeny a působí dojmem kropenaté látky. Za 10 minut práce bych dokázal tuto osadu oživit což se zatím o ostatních místěch říct nedalo, ty byly zralé na .nuke.

Po cestě k dalšímu městu narážím na most uprostřed pustiny jaký by jste nečekali,z kamene světlého kamene který se sem vůbec nehodí, na něm jako zázrekem bez slloupků drži jako zábradlí světlá ohrada, na mostě najdete dlouhé lavičky, tak dlouhé že když si sednete doprostřed prohne se a sedíte na zemi. Navíc jedna strana mostu je jiná než ta druhá což dle mého zakrýva jakousi chybu v mapě. Přestože je most dosti dlouhý, nemá pilíře, ani jediný, takže se k šílenému parketáři a ďábelskému dlaždiči přidal i ožralý zedník. Kráčím tedy dále pustinou,
tam, kde se slévají řeky s mořem jsou dva mosty, přes které nepropluje ani ledoborec, tohle je ale asi záměr, říční plavba je zřejmě v tomto světě tabu, navíc tak blízko k moři tak slabé dřevěné můstky? Pár přílivů a nejsou.

Cestou jsem narazil na super moderní pilu, hezky postavenou, s hezkými dekoracemi a zde bych opravdu řekl bez chyby, chodníček se strácí pod travou, tu a tam vyrůstá kapradí, na zemi se válejí piliny a desky jsou krásně srovnány do sloupů ve skladu. Dojem snad kazí jen pás květin kolem stodoly, jinak této stavbě bych dal 9/10 bodů. O panelákovité hospodě u moře se nebudu zmiňovat podrobněji, můj slovník na něco tak hrozného nestačí.


Setkáte se zde i s hezkými stavbami, které jsou ale umístěny na nehezkých místech, čtvercích atp. Rád bych napsal něo k dungeonum ale na ty nejsem expert a navíc u nich především než na zručnosti stavitele záleží na technickém řešení a hádankách a to na lokálu nedokážu oběktivně posoudit.

Mapa jako celek je poměrně členitá, nelze říct že je šppatná ani dobrá, je jaká je. Přikládám zde několik obrázku aby jste si udělali představu ale stejně tu nejlepší představu získáte, když si na Mikademii zahrajete a sami si vyzkoušíte jaké to je. Moje kritika je poměrně oběktivní vzhledem k tomu, že jako stavitel jsem opravdu schopný a jsem takový proto, že i když nehraju RP tak RP stavím, škoda že si spousta stavitelů nebere toto k srdci, nevznikaly by pak stavby jako na Endoru a v tomto světě. Kdybych měl hodnotit stavby na této mapě dostala by známku 3/10, zatím byla jediná mapa a jediné stavby které by dostaly 10/10 a to byla
mapa a stavby shardu Sanctuary, tedy jejich stará mapa.

Čili verdikt, pánové více se snažte, odflákli jste to, tam kde to neskazili tvůrci mapy to pokazili stavitelé a naopak.