Jak začít? Aneb quick reference spuštění Sphere

Článek o tom, jak jednoduše zprovoznit Sphere server a jak se zorientovat v nejpoužívanějších funkcích. Článek je pro Sphere verze Windows. K Linuxovým verzím se vrátíme v některém dalším článku.


Protože původní články už jsou dost staré a některé dotazy se stále opakují, sepsal jsem článek, jak jednoduše zprovoznit Sphere server, jak založit account a dostat se do hry, jak nastavit a zprovoznit Axis a pár rad do začátku zkoumání co to vlastně umí.

Úplně první, co musíte udělat, je rozhodnout se, jaké verze softwaru použít. Začneme tedy u Sphere serveru. Pokud chcete opravdu jen zkusit, co se vlastně s tou "sferou" dá dělat a podívat se, jak se to vlastně dělá, bude pro Vás nejjednodušší pracovat se Sphere 55i, popř. 99x5 pro Windows. Jsou to nejlepší a prozatím nejstabilnější verze Sphere. Další software, který se Vám bude hodit je Axis – GM Tool pro snazší práci ve hře. Pro verzi 55i doporučuji Axis verze 0.13a (popř. 0.13.2), pro Sphere 99x5 potom Axis 0.13.3.4. Toto by Vám mělo bohatě stačit pro rozchození Sphere serveru a pro základní práci. Veškerý software naleznete v download sekci.

První krok je tedy rozbalení Sphere a nainstalování Axisu. Doporučuji rozbalovat Sphere do C:Sphere, takto je defaultně nastaven sphere.ini, takže Vám odpadne starost s řešením některých problémů.
Do stejné složky nainstalujte i Axis (tuto cestu by Vám měl instalátor nabídnout). Axis musí být ve stejné složce jako Sphere, pokud ho chcete používat bez dalšího nastavování!

Dalším krokem je správné nastavení sphere.ini. Otevřete ho tedy v textovém editoru (velmi dobrý je Ultra Edit, ale prozatím Vám bohatě postačí Notepad z Windows) a zaměřte se na tyto řádky:

SERVIP
Tento řádek by měl obsahovat IP adresu Vašeho lokálního PC, což je 127.0.0.1
Zde si dejte pozor, hodně lidí dělá chybu právě v nastavení IP adresy. Vždy použijte IP adresu lokální!

WORLDSAVE, SCPFILES, ACCTFILES, MULFILES, LOG, WORLDSTATICS (99x5)
Tyto řádky obsahují cesty k souborům důležitým pro správný chod Sphere. Měli by být defaultně nastaveny do C:Sphere a dalších podložek, podle požadovaných souborů (save, scripts, accounts, logs, save). Jedinou výjimkou je MULFILES, toto je cesta k instalaci Vaší Ultimě Online. Zde tedy bude cesta jiná.

WEBPAGESRC
Tento řádek není důležitý pro testování, ale hodně lidí vyleká tato chybová hláška v konzoly při spuštění:

ERROR:(sphere.ini,480)Can't open web page input 'd:Spherescriptsspherestatus.htt'
WARNING:(sphere.ini,480)LoadProps 'WEBPAGESRC'='d:Spherescriptsspherestatus.htt' error 'Parametr není správný.'
(popř. podobná ve Sphere 55i)

Jde jen a pouze o to, že defaultně je ve sphere.ini cesta k souboru spherestatus.htt C:Spherescripts ale tento soubor je umístěn v další složce, web (celá cesta má tedy být C:Spherescriptsweb).
Je to cesta k souboru statusu serveru a pro testování tedy není podstatná. Chybu můžete i ignorovat.

[SERVERS] SphereServer
127.0.0.1
2593

Tyto řádky najdete na konci sphere.ini. Jedná se o název serveru (zobrazuje se při připojování k serveru), IP adresu (lokální!) a port (pokud jste neměnili port, máte ho 2593). Můžete to tak nechat, nebo i smazat, záleží na Vás.

Pokud máte toto nastaveno, otevřete si soubor sphereaccu.scp (složka Sphereaccounts). Zde si vytvoříte admin account, abyste se mohli poté v Ultimě volně pohybovat a měli privilegia administrátora.
Soubor sphereaccu.scp může být prázdný, popř. v něm bude nějaký account vytvořen. Pro vysvětlení, jak se vlastně account zakládá si to ale napíšeme (pozor, pracujte s vypnutým Sphere serverem, jinak se Vám account nezapíše).
Pro to, abyste se mohli připojit do Ultimy, Vám stačí jen tři řádky:

[Administrator] PLEVEL=6
PASSWORD=jakekolislovo

Login do hry buete mít Administrator a heslo bude jakekolislovo. Plevel určuje, jaká máte ve hře privilegia (pro upřesnění: 1 – Player, 2 – Counselor, 3 – Seer, 4 – GM, 5 – Developer, 6 – Administrator, 7 – Owner). Pro volnost ve hře je tedy nejoptimálnější plevel Administratora.

Nyní tedy máte nastavený Sphere server a připraven ke spuštění. Ještě než se ale zkusíte připojit, musíte si nastavit soubor login.cfg ve složce s Ultimou Online. Otevřete ho opět v textovém editoru. Budete tam mít tyto řádky (použity řádky serveru Dark Paradise):

;Dark Paradise free Ultima Online Shard
LoginServer=195.146.99.135,2593

Abyste se přpojili na svůj Sphere server, stačí zapsat do souboru tento řádek:
LoginServer=127.0.0.1,2593
Můžete buďto přepsat stávající řádek, nebo před něj dát středník a přidat tento nový řádek pod něj.

Nyní můžete spustit Sphere. Konzole by Vám měla naběhnout bez větších chyb. Pokud se konzole spustí (Running), můžete spustit Ultimu Online. Zde můžete narazit na problém s clientem.
Mě osobně se nejvíce osvědčil client 2.0.3, popř. 2.0.0c. Běželi mi na Všech verzích Sphere.
(Pokud náhodou testujete Sphere 51a, použijte clienta 1.26 nebo podobnou verzi)

Mělo by se Vám zobrazit okno s přihlášením, zapište jméno a heslo a projděte standardní proceduru vytvoření postavy. Pokud Vám při výběru postavy bude client zamrzat, zkuste vybrat jiné povolání.

Po nalogování do hry je dobré si nastavit pomocí několika příkazů základní atributy.
.gm – zapne GM mod (ve Sphere 99x5 .gm 1)
.invul – zapne nesmrtelnost (ve Sphere 99x5 .invul 1)
Tyto dva zatím postačí.

Nyní přichází na řadu Axis. Spusťte tedy Axis (buď Vám naběhne automaticky (podle použité verze), nebo Vám nabídne výběr profilu – v druhém případě vyberte default (pokud máte Axis ve složce se Sphere serverm)).

Po spuštění si můžete Axis prozkoumat. Doporučuji k tomu použít články v sekci Axis, kde jsou popsány základní pložky Axisu. Zpočátku budete nejvíce asi používat záložky General, Travel, Spawns a Items.

Nyní je hlavně na Vás, jakým směrem budete dál zkoumat možnosti GM. Je mnoho věcí, které zřejmě budete chtít vědět (kde najdete jaký item a jak ho vložit do hry, jak udělat spawn monstra apod.). Není v mých silách zde toto vše popisovat detailně. Projděte si články, které jsou na těchto stránkách v případě, že nenajdete co potřebujete, můžete se zeptat na foru.
Doporučuji ale nejdříve zkoumat než se zeptáte, na mnoho věcí po chvíli přijdete sami a budete z toho mít mnohem větší radost :)

Snad jen pro zajímavost můžete zkusit několik málo příkazů:

.add i_robe_gm
.add i_moongate_red
.add c_horse_tan
.addnpc 01
.add i_fx_explode
.cast 6
.kill
.jail ;)